
Jak už sem sem napsal vícekrát - každý má ty potřeby a ambice a cíle jiné... Každá domácnost je jiná. Pokud Ti to takhle pasuje a vyhovuje - říkám ano - a budu rád až se podělíš o výsledky a třeba tím inspiruješ ostatní. Já Ti to nekritizuju - jako ty moje akumulačky 😂😂😂 (vtip) jen to není cesta pro mě, nechci už jakýkoliv souboj s úředníky a birokracií (mimo tema ve středu kontrola z finančáku) Já na chvilku opravdu zaváhal a zkusil sem otevřít otázku druhé přípojky na dílnu (s tím, že bych pak tu původní v domě zrušil úplně) Rozpočet na cca 4800Euro-mincí mě ujistil opět v tom, že já cestou spolupráce s E.Onem prostě nepůjdu, a za ušetřené peníze si raději každou zimu koupít trošku dřeva jako sychr a nebudu už o této cestě vůbec přemýšlet. Raději to nechám na střeše nebo se přihlásím do aplikace a nechám tady někoho z činžáku celý léto každý den nabíjet za 25Centů... 😉
Poplatky co vím jsou 0,2-0,5Kč/kWh disrtibutorovi a 50-100Kč za vedení spotového účtu měsíčně. Prodejní ceny se pohybuji ve večerních hodínách běžně v tuto roční dobu okolo 4,5Kč/kWh. Se zvětšujícími se úložišti klesá jejich cyklovatelnost.V ostrovu při jedné sadě jsem měl cca 250cyklů/rok při 4 sadách budu mít okolo 60cyklů/rok.Takže ty lefe baterky zahálí a hnijí stejně jako teď panely.Jedna věc je prodej na spotu a druhá sdílení.
Ano princip chápu Franto a ano s 3-4x větší výrobou v létě - je to reálné i v DE podle prozatimních propočtů a podle komentářů ostatních - ale doopravdy jsem ještě plusovou a mínusovou fakturu za rok vedle sebe neviděl... A když si šetrně řeknu, o ten důkaz a výpis - začnou vytáčky a nejasné odpovědi - jako sem viděl u toho chlapíka s 19kWp, který pak ohřívá večer vodu plynem. Je tam ale několik ale která vidím už i dnes a to je spojený s tím, že máš gigantické uložiště v baterkách i v autě - jako spotřebič. Asi bych to potřeboval vidět jako celek za rok. Nevidím jak se projevují poplatky za distribuci - kolik se platí u transportu té prodané energie - nebo to je již cena čistá za kWh ? A pokud ano, tak jak dlouho a je to pak postavený na tom, že prodáváš i to co je v baterkách ? Asi bych tomu musel lépe porozumět... Dnes to u mě doprovází víc otázek než odpovědí ale to neznamená že bych říkal, že nemáš pravdu. Něco mě říká, že tenhle nákup a prodej se bude dorovnávat blíž a blíž k sobě, jak postupně porostou ty velký bateriový uložiště, který to budou dorovnávat a tento druh ,,podnikání" jednoho dne skončí - protože se již nevyplatí. Tím že tíhnu k ostrovu a samostatnosti a soběstačnosti sem se o to nikdy víc nezajímal - to bude celý důvod. Pokud dosáhneme na ostrov, dobrý, pokud ne tak nevadí - chci na důchod co nejmenší výdaje a pokud u toho dojdeme do stadia - ,,OSTROV" tak budu jen rád a pak samozřejmě na nějaký nákup i prodej kašlu - což jsem tak měl od začátku - bez ohledu na to je-li to hloupé nebo ne - bude to moje a nic mě pak v budoucnu neovlivní... Ta cena za kWh vychází pak z pořizovací ceny FV a pokud to bude nyní větší investice, tak z mého pohledu úplně první a rychle splatitelná.
Jirko kukni moje představa o odprodeji přebytků večer a zaplatit si tim zimu vypadá reálnĕ.Zitra se platí 12kč/kWh Screenshot_20260622_161820_Chrome.jpg
U mne je to trošku více. Mám to na verandě, kde je samo o sobě velké teplo. Na verandě je 35C, na kondíkách v Multiplusu je cca 39-40C a na trafu je 41C. Baterie mají cca 25C (ty jsou mimo verandu). Axpert má cca 53C (jede pouze jako mppt). Victron Mppt se flákají na 0W s teplotou cca 23-27C, protože to celé táhne a utáhne Axpert.
ahoj, díval jsem se na něj také. Prosím informuj nás jestli zvládne vyšší odběr. Třeba souběžně konvici, a elektrickou troubu nebo podobně. Jedu na podobný, který má 3000W/6000W, ale na 2900W se vypne. díki VG
take skromnejsie, ale snad celkom prehladne https://i.ibb.co/tMXCTt6c/Screenshot-2026-06-22-152259.png
Ahojte priatelia, kazdy vie, ako neramne "dobre" funguje DESS monitor integracia, tak by som rad dostal data z menica cez RS232 port co je v menici, kazdopadne je pre mna dost nepohodlne tahat kabel, chcel by som riesenie cez prevodnik RS232->Wifi avsak je ich na nete take mnozstvo,ze nemam paru o tom ktory by dokazal komunikovat s mojim menicom, dakujem vam za kadzu poskytnutu informaciu v danej problematike
Prodám 32 ks článků LiFePo4 Winston 100 Ah. Byly používány 3 roky. Měl jsem je zapojené 2P16S o kapacitě 200Ah výkon 10,4 kW. Nyní potřebují rozšířit na 300-400 Ah a kvůli místa to není možné. Proto je prodávám. Cena cca 700 Kč/ks. 20260615_154730.jpg
Jedna bedna jedna starost.17kW přetíženi na výstupu chvíli vydrži a to mi stačí. Screenshot_20260622_135514_Gallery.jpg
Sháním druhý kus do paralelního provozu ke stávajícímu měniči Axpert KING II 5K-48. Hledám pouze model KING II 5KW / KING II 5K-48 (48 V, PF1, MPPT 120–430 V, Voc 500 V). Stav: * plně funkční * bez závad na výkonové části a MPPT * ideálně včetně paralelního kabelu (není podmínkou) Prosím o zaslání: * fotografie štítku * informace o stáří zařízení * případně verze firmware Nabídky prosím do SZ. Děkuji.
tato krytina je podle mého úplně na nic. je to tenký profilovaný plech, na který se při montáži musí co nejméně a opatrně vstupovat, natož tam provádět montáž jiných konstrukcí. no, co, už je tam a řešit se to dá vždy. jelikož není plech schopen nést žádnou zátěž, musí se vždy kotvit nosné prvky do pevné konstrukce pod ním. ideální je místo, kde se potkává krokev + kontralať + lať a tam přikotvit dlouhým silným vrutem. jelikož takových míst nebude moc, pak zkombinovat s místem, kde je pouze samotná lať. vždy kotvit ve spodní vlně, kde je přikotvena i samotná krytina!!! počítej s nějakým poškozením krytiny, protože montážníci létat neumí. konstrukce s panely není až taková zátěž pro celou střešní konstrukci. jen bacha na sníh, ten umí udělat pěkné škody. umístit panely k hřebenu aby ty nesjel na a pod panely a nemohl je poškodit. pokud chceš mít jistotu. zavolej na technickou podporu výrobce krytiny a tam ti technik zdarma zpracuje kotvení a možná a přímo přijede na místo kouknout. nevhodným kotvením totiž můžeš přijít o záruku na střešní krytinu.
Každopádně ta myšlenka, na které to celé stojí, mi osobně připadá opravdu skvělá. A neumím pobrat to, že nikdo jiný tímhle směrem nejde. Velcí výrobci už aktuálně plánují masovou výrobu článků s pevným elektrolytem a i tam se vyskytují keramické separátory. První linka zatím na malosériovou výrobu článků s pevným elektrolytem už byla v Číně spuštěna loni na podzim. První EV osazené bateriemi složenými z článků s pevným elektrolytem by se mohly objevit už v průběhu tohoto roku. Dále například firma Renogy uvedla na trh baterie složené z článku LiFePO4 s pevným elektrolytem. Tyto články mají polotuhý separátor, který odolává teplotám až 300 °C. Bateriové moduly, které jsou v podstatě kompletním bateriovým uložištěm včetně BMS s podporou monitoringu bezdrátově přes Bluetooth a drátově přes CAN port už jsou v prodeji viz tento odkaz a zde je k nim podrobnější datasheet. Jednotlivé moduly se dají propojovat jak sériově tak i paralelně. Kromě toho na trh už nějakou dobu pronikají sodíkové články, které se zcela obejdou bez lithia a v budoucnu se očekává, že by mohly na trhu hrát také významnou roli. To jsou zřejmě trendy budoucnosti.
|
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Date | Sun time | astronomical twilight begin [ ? ] | nautical twilight begin [ ? ] | civil twilight begin [ ? ] | sunrise | transit | sunset | civil twilight end [ ? ] | nautical twilight end [ ? ] | astronomical twilight end [ ? ] |
| 22.6 | 16 hrs, 14 min | - | 02:59:44 | 04:01:48 | 04:44:55 | 12:52:00 | 20:59:05 | 21:42:12 | 22:44:16 | - |
| 23.6 | 16 hrs, 14 min | - | 03:00:05 | 04:02:06 | 04:45:12 | 12:52:13 | 20:59:14 | 21:42:20 | 22:44:21 | - |
| [DST] | - 8 sec | - | + 21 sec | + 18 sec | + 17 sec | + 13 sec | + 9 sec | + 8 sec | + 5 sec | - |
| 24.6 | 16 hrs, 13 min | - | 03:00:30 | 04:02:27 | 04:45:32 | 12:52:26 | 20:59:20 | 21:42:25 | 22:44:22 | - |
| [DST] | - 14 sec | - | + 25 sec | + 21 sec | + 20 sec | + 13 sec | + 6 sec | + 5 sec | + 1 sec | - |
| 1.7 | 16 hrs, 9 min | - | 03:05:31 | 04:06:22 | 04:49:01 | 12:53:52 | 20:58:43 | 21:41:22 | 22:42:12 | - |
| [DST] | - 4 min, 6 sec | - | + 5 min, 1 sec | + 3 min, 55 sec | + 3 min, 29 sec | + 1 min, 26 sec | - 37 sec | - 1 min, 3 sec | - 2 min, 10 sec | - |
| 1.8 | 15 hrs, 8 min | 02:53:31 | 03:55:34 | 04:44:43 | 05:22:19 | 12:56:20 | 20:30:21 | 21:07:56 | 21:57:06 | 22:59:09 |
| [DST] | - 1 hrs, 1 min | + 53 min, 31 sec | + 50 min, 3 sec | + 38 min, 21 sec | + 33 min, 18 sec | + 2 min, 28 sec | - 28 min, 22 sec | - 33 min, 26 sec | - 45 min, 6 sec | + 20 hrs, 59 min |
| 1.9 | 13 hrs, 27 min | 04:09:33 | 04:53:10 | 05:33:22 | 06:06:19 | 12:49:59 | 19:33:39 | 20:06:36 | 20:46:48 | 21:30:25 |
| [DST] | - 1 hrs, 40 min | + 1 hrs, 16 min | + 57 min, 36 sec | + 48 min, 39 sec | + 44 min, 0 sec | - 6 min, 21 sec | - 56 min, 42 sec | - 1 hrs, 1 min | - 1 hrs, 10 min | - 1 hrs, 28 min |
| 1.10 | 11 hrs, 39 min | 05:03:32 | 05:41:12 | 06:18:07 | 06:49:40 | 12:39:38 | 18:29:36 | 19:01:09 | 19:38:04 | 20:15:44 |
| [DST] | - 1 hrs, 47 min | + 53 min, 59 sec | + 48 min, 2 sec | + 44 min, 45 sec | + 43 min, 21 sec | - 10 min, 21 sec | - 1 hrs, 4 min | - 1 hrs, 5 min | - 1 hrs, 8 min | - 1 hrs, 14 min |
| 1.11 | 9 hrs, 51 min | 04:50:01 | 05:26:54 | 06:04:27 | 06:37:40 | 11:33:33 | 16:29:26 | 17:02:39 | 17:40:11 | 18:17:04 |
| - 1 hrs, 48 min | + 46 min, 29 sec | + 45 min, 42 sec | + 46 min, 20 sec | + 48 min, 0 sec | - 6 min, 5 sec | - 1 hrs, 0 min | - 58 min, 30 sec | - 57 min, 53 sec | - 58 min, 40 sec | |

